Exekuce nemovitosti je velmi nepříjemná věc. Pokud vám hrozí, nebo už jí aktuálně čelíte, je třeba vědět, jak se jí efektivně bránit, jak postupovat a kam se obrátit pro pomoc. Myslete na to, že i exekutoři jsou jen lidé vykonávající svoji práci a nejsou neomylní. Nemusíme si však nechat všechno líbit. Pasivní přihlížení se rozhodně nevyplatí. Začněte proto rychle jednat a na nic nečekejte.  

Jak se dostane nemovitost do exekuce

Exekuci nemovitosti předcházejí týdny i měsíce varování v podobě faktur, složenek, upomínek a úřední i soudní korespondence. Dejte si pozor na to, zda vám upozornění nechodí na místo trvalého pobytu, kde se nevyskytujete. V žádném případě varování neignorujte a začněte situaci řešit.

Exekuce a nezaplacené dluhy

Exekuce je reakcí na nezaplacený dluh, na jehož splácení nemáte peníze, jste zapomětliví a platbu opomenete, nebo jste lehkomyslní a ignorujete ji. Věřitel musí na základě podání na soud získat rozsudek nebo platební rozkaz, který slouží jako exekuční titul. V rámci exekučního řízení pak požádá exekutor o nařízení exekuce.

Co je exekuční příkaz k prodeji nemovitosti

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti je listina vydaná soudním exekutorem k zajištění nemovitosti dlužníka pro zpeněžení nemovitosti v dražbě. K té dojít nemusí, pokud do zahájení dražby dlužnou částku uhradíte nebo předložíte jiný exekučně postižitelný majetek.

Oznámení o vydání exekučního příkazu k prodeji nemovitosti se zasílá katastru nemovitostí a ten ji zaeviduje do listu vlastnictví. Jde o varování třetím osobám, které by měly zájem o koupi nemovitosti.

Dražba nemovitosti

Na jednu nemovitost může být dokonce vydáno více exekučních příkazů k prodeji nemovitosti. Dražba se však může konat pouze na základě jen jednoho, a to prvního příkazu. Další věřitelé se pak mohou přihlásit do výtěžku dražby.

Cenu nemovitosti určuje soudní znalec ustanovený soudním exekutorem. Vyvolávací cena činí dvě třetiny odhadní ceny. Všechny dražby se transparentně zveřejňují na Portálu dražeb provozovaném Exekutorskou komorou. Kromě klasické dražby může jít i o elektronickou dražbu.

Vydání exekučního příkazu

Pokud dlužník nereaguje na výzvu, vydá exekutor exekuční příkaz s formou exekuce. Např. je to přikázání pohledávky, exekuce na účet a obstavení bankovního účtu, exekuce na plat nebo prodej movitých a nemovitých věcí.

S usnesením o nařízení exekuce a exekučním příkazem povinný obdrží výzvu k dobrovolnému splnění vymáhanépovinnosti a měl by se pokusit dluhy uhradit.

Exekuce prodejem nemovitosti

Exekuce prodejem nemovitosti či nemovité věci by měla nastat až ve chvíli, kdy prodej jiných movitých věci k uhrazení dluhu nestačí. Výpočet exekuce ze mzdy se provádí vždy z čistého platu a rozhodující je aktuální životní minimum.

Primárně musí dojít k exekuci přikázáním pohledávky, srážkami ze mzdy a jiných příjmů, zřízením exekutorského zástavního práva na nemovitostech nebo při vymáhání nedoplatku výživného na dítě pozastavením řidičského oprávnění.

Exekuce na nemovitost s místem bydliště

Pokud v nemovitosti dlužník bydlí a má tam trvalé bydliště, k exekuci může dojít až při výši dluhu přesahujícím 100 000 Kč bez úroků a dalších nákladů. Podmínka neplatí pro dluhy vzniklé při neplacením výživného, náhrady škody ublížením na zdraví nebo způsobeným trestným činem, anebo odporující dobrým mravům.

Jak se lze bránit proti exekuci

Nejdůležitější je exekuci předcházet. Pokud se dostanete do situace, kdy nemůžete splácet, kontaktujte věřitele a včas je o své situaci informujte. Nezapomínejte přebírat poštu a mějte v pořádku dokumenty. Jednejte i ve chvíli, pokud už byla exekuce nařízena, zejména pokud jde o nemovitost.

Možnosti postupu

Najměte si odborníka

Exekutor má právnické vzdělání, má informace o exekucích a zákonech v malíčku a pevně se opírá o rozhodnutí soudu. Nekonejte svépomocí, investice do právníka či odborné firmy, která vám pomůže nemovitost zachránit, je zcela klíčová. Nechte si navrhnout řešení včetně finančního rámce daného případu.

Odvolání proti exekuci

Po zahájení exekuce se můžete odvolat vůči usnesení o nařízení exekuce a pověření exekutora. Proti usnesení o nařízení exekuce se lze odvolat do 15 dnů od jeho doručení ke krajskému soudu nadřízenému okresnímu soudu, který exekuci nařídil, nebo doručit odvolání k rukám exekutora pověřeného provedením exekuce.

V odvolání lze namítat jen skutečnosti rozhodné pro nařízení exekuce, k jiným námitkám soud nepřihlédne. Třeba neexistenci exekučního titulu nebo zaplacení pohledávky ještě před nařízením exekuce. Můžete se odvolávat i proti jednotlivým úkonům exekutora s výjimkou těch, u kterých to zákon nepřipouští.

Pokud jste nevyužili lhůtu pro odvolání nebo odvolací soud pravomocně rozhodl, do doby, než se usnesení stane pravomocným, exekutor nesmí majetek prodat. Tuto dobu byste měli využít k sehnání potřebných financí na úhradu vaší pohledávky.

Odložení exekuce

Za jistých okolností můžete také dosáhnout odložení exekuce. Mohli jste se třeba bez vlastní viny přechodně ocitnout v situaci, kdy by neprodlený výkon rozhodnutí mohl mít pro vás nebo vaši rodinu velmi nepříznivé následky a oprávněný by v tomto případě nebyl vážně poškozen odkladem výkonu rozhodnutí.

Toto ustanovení se týká skutečně mimořádných okolností, kdy se k exekuci přidá vážná nemoc nebo třeba nemožnost vykonávat práci. Musí být zřejmé, že to, že nejste schopni plnit své povinnosti ohledně exekuce, je pouze přechodné. Odklad není možný na neomezenou dobu a na neurčito.

Pokud exekutor návrhu na odklad exekuce do 7 dnů nevyhoví, i s exekučním spisem ho postoupí k rozhodnutí exekučnímu soudu, který o návrhu nejpozději do 15 dnů rozhodne. Exekuční soud nebo exekutor může odložit provedení exekuce i bez návrhu v případě, že se dá očekávat zastavení exekuce.

Podání návrhu na odklad exekuceodkladný účinek. Do vydání rozhodnutí o něm nesmí exekutor činit žádné úkony směřující k provedení exekuce, pokud nejde o svévolné či zřejmě bezúspěšné uplatňování nebo bránění práva.

Návrh na zastavení exekuce

Exekuci lze zcela zastavit nebo zčásti zastavit v situaci, kdy k ní vůbec nemělo dojít a došlo k nedopatření či omylu. Návrh na zastavení exekuce můžete exekutorovi podat do 15 dnů ode dne, kdy jste se dozvěděli o důvodu k zastavení.

Exekutor ve lhůtě 15 dnů vyzve všechny účastníky k vyjádření, zda se zastavením exekuce souhlasí. Na to mají lhůtu 30 dní. Pokud účastníci souhlasí, nebo se ve lhůtě nevyjádří, exekutor zastaví exekuci. V opačném případě exekutor postoupí návrh k rozhodnutí soudu.

Vyloučení nemovitosti ze soupisu majetku

Pokud se v soupisu majetku ocitne věc, v tomto případě nemovitost, která vám nenáleží, nebo je z exekuce vyloučena, můžete podat návrh na její vyškrtnutí ze soupisu majetku. Na to máte lhůtu 30 dnů od okamžiku, kdy jste se dozvěděli o zápisu dané nemovitosti či věci na soupise.

Pokud by byl návrh odmítnut, můžete k soudu v místě trvalého pobytu podat do 30 dnů od zamítnutí žalobu na vyloučení věci z exekuce. V žalobě musíte uvést důkazy, které potvrzují, že vám nemovitost zařazená do soupisu majetku nepatří a patří jiné osobě. Opět získáte čas, protože po dobu řízení ji nesmí exekutor prodat.

Chcete zastavit exekuci nabo získat další finance? Vyplňte formulář zde a my se Vám ozveme do 24 hodin zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *